Skrytý nepřítel: Osobní údaje II - Práce snů

Osobní údaje II: Práce snů

Žijeme v nelehké době, kdy nikdo neví kdy a proč se ocitne bez práce. Nezáleží na tom jestli nezaměstnanost způsobila krize nebo jiný životní příběh, pro mnoho lidí je vždy těžké vrátit se do starých kolejí a najít si nějakou práci. Této situace využívají mnohé agentury a staví na tom své podnikání, ale krom agentur této nelehké situace využívají i všelijací zlosynové, kteří se snaží utrpení nebohých nezaměstnaných ještě zvýšit.

Dnešní díl byl inspirován dvěma skutečnými příběhy, jména osob a firem jsou smyšlená.

Matěj Zvojtil byl před necelým rokem z důvodů snižování stavu propuštěn ze své práce. Po propuštění nelenil a snažit se najít si někde stálé zaměstnání. Zkoušel to osobně, ale i na internetu. Jednoho krásného dne našel inzerát na Práci snů, slibující snad vše co si mohl vůbec přát, neváhal a ozval se na inzerát. Za krátkou chvíli mu přišla odpověď:

udaje2

udaje2


udaje2


Matěj se dopustil fatální chyby, nejen že vyplnil své osobní údaje, poskytl ukázku svého podpisu, ale ještě naskenoval a poslal svůj občanský průkaz. Tato kombinace dává útočníkům téměř neomezené možnosti jak těchto informací dále zneužít. Od vzetí si úvěru až po založení firmy na praní špinavých peněz.

Tento příběh nás poučil, že není dobré své osobní údaje poskytovat přes internet neznámím osobám a to ani prostřednictvím emailové komunikace, při zdánlivě neškodné komunikaci.

A už vůbec neskenujte a neposílejte své oficiální doklady jako je cestovní pas, občanský průkaz… ! V případě sjednání smlouvy s novým zaměstnavatelem nebo agenturou navštivte jejich pobočku osobně. Před tím, než se začnete ucházet o zaměstnání v nějaké firmě nebo budete chtít využít služeb nějaké agentury, zjistěte si všechny možné dostupné informace o dané společnosti na internetu. Pomůže Vám to nejen vyhnout se “šmejdům”, ale i při přijímacím pohovoru v konkrétní firmě, do které se hlásíte. Solidní firmy a organizace jsou rády, když uchazeč o jimi nabízené zaměstnáni má přehled o jejich působení.

Náš příběh, ale bohužel neskončil, podívejte co se ještě může stát, když se dostanou naše osobní udaje do špatných rukou.

udaje2

Převod (krádež) cizích nemovitostí je jednou z dalších hrozeb, na které se podfukáři také zaměřují. Využívají nedokonalých bezpečnostních ošetření našich úřadů. Falšováním dokladů a falešných plných mocí. Velkým bezpečnostním rizikem je především Czech-point na běžných poštách a některých úřadech, kde úřednice jsou tlačeny časem a zahlceny velkým množstvím všemožných různorodých požadavků a nejsou plně schopny zajistit bezpečnost a pravost při stvrzování ověřených podpisů. Katastrální úřad i další státní instituce už nejsou schopny odhalit padělanost takového podpisu a spoléhají na ověření od úředníků Czech-pointu.

Úroveň kvality v ověření podpisů je dramaticky rozdílná. U notářů a úředníků matriky je daleko vyšší a pečlivější, než od prosté unavené úřednice na velmi frekventované pobočce běžné pošty. Toho využívají podfukáři k nekalým praktikám a obyčejný člověk se proti tomu může jen těžko bránit.

Pro ochranu majetku můžeme přeci jen něco udělat. Můžeme aktivně sledovat stav své nemovitosti na stránkách katastrálního úřadu nebo využít placených služeb, které nás budou informovat o případných změnách na mobil nebo email.

Říkáte si, že katastrální úřad má povinnost nás informovat o zmněně stavu nemovitosti? Ano a dělá tak písemně prostřednictvím České pošty. Toho jsi jsou vědomi i podfukáři. Česká pošta podfukářům, ale umožňuje dočasně přeposílat doručovanou poštu na jiné místo. Proto v době krádeže nemovitosti přesměrují poštu oběti do místa, nad kterým mají sami kontrolu.


Předchozí článek Následující článek


skrytý nepřítel