Skrytý nepřítel: Osobní údaje

Osobní údaje

osobni udajeosobni udaje

Je stěží uvěřitelné, že by Pepa byl opět tak naivní a tak snadno znovu naletěl. Říkáte si, že Vám se to stát nemůže, že nemáte Facebook a nikde na internetu nevyplňujete své rodné číslo? Mnohé informace o nás jsou na internetu snadno dohledatelné, aniž bychom si to vůbec uvědomovali. Například lidé co už delší dobu podnikají, uvádí své rodné číslo v podobě DIČ na razítkách, fakturách a často i veřejně na svých stránkách, společně s dalšími údaji. Mnohé úřady a pojišťovny využívají rodná čísla jako identifikátory a někdy je i veřejně poskytnou třetím osobám. Rodné číslo je citlivý osobní údaj, který lze snadno zneužít k mnoha úkonům.

Velké množství firem dnes nabízejí služby pro poskytování snadných půjček, kde lze celou transakci provést bez osobního styku pohodlně z jakéhokoliv místa prostřednictvím telefonu nebo přes internet.

Sociální sítě, chytré telefony a osobní údaje!

Myslíte si, že rozumíte sociálním sítím a jste obezřetní? Že máte nastavena práva tak, že informace, které sdílíte mohou vidět pouze Vaši přátelé? I s dobře nastavenými pravidly na sociálních sítích můžete poskytnout důvěrné informace nežádoucím osobám!

Velkým rizikem jsou webové nebo mobilní aplikace, které Vás před spuštěním nebo instalací nutí odsouhlasit, že smí přistupovat k informacím na Vašem profilu nebo telefonu. Lidé jsou často tak “natěšení”, že zkusí novou hru nebo aplikaci a tato oprávnění nečtou a automaticky je odsouhlasí, aniž by si přečetli co vlastně aplikaci povolují. Této lidské lačnosti využívají i záškodníci, kteří tímto způsobem získávají osobní informace, které následně zneužijí, či prodají dále.


Předchozí článek Následující článek


skrytý nepřítel